Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| 10G support | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 96 mm (3.74 ") |
| Height | 16.5 mm (0.64 ") |
| Weight | 46.9 g (0.1 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 60 g |
| Manual |
| Chipset | VIA Labs - VL100, VIA Labs - VL813, NXP - PTN3355, Realtek - RTL8153 |
| Cable length | 0.143 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
