Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 356 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| ADF scan speed (grayscale, A4) | 25 ppm |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 25 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 25 ppm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 50 ipm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 50 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Product colour | Black |
| Built-in display |
| Sensor type | CMOS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Ultrasonic double sheet detection | |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Standard input capacity | 30 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 41 - 218 g/m² |
| Long-paper mode | |
| Legal | |
| Maximum scan width | 216 mm |
| Maximum scan length | 356 mm |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1.7 W |
| Input voltage | 120 V |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012 R2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 156 mm (6.08 ") |
| Height | 220 mm (8.58 ") |
| Weight | 2700 g (5.95 lbs) |
| Bundled software | Canon CaptureOnTouch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
