Back to Top
| Maximum scan size | 215.9 x 914.4 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Output monochrome depth | 1 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 26 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 52 ipm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Sensor type | CMOS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 3000 pages |
| Button functions | On |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Minimum scan area (ADF) | 53.34 x 73.66 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 50 - 209 g/m² |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (standby) | 7 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.6 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Width | 297.18 mm (11.59 ") |
| Depth | 152.4 mm (5.94 ") |
| Height | 154.94 mm (6.04 ") |
| Weight | 2494.76 g (5.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.