Scan documents, business cards, and identification cards directly to popular cloud services with the included software. The scanner is very easy to use and includes intuitive one-touch scanning. Boasting speeds of up to 35ppm and a built-in Automatic Document Feeder, the DS-530II will easily scan large amounts of documents in no time. With a slow mode feature1 for scanning crumpled or fragile documents, the ability to scan challenging media has never been easier.
The Active Separation Roller System prevents tedious document double feeds ensuring every piece of paper gets scanned and the Double Feed Detection Skip (DFDS) means you can scan difficult media like envelopes or documents with post-it notes.
Auto Scan Mode enables the processing of a vast number of documents as manageable amounts, enabling them to be scanned as one file.
The optional flatbed scanner conversion kit allows effective document processing from stamps to passports and books.
Single-pass double-sided scanning ensures rapid document processing, while it's possible to scan a versatile array of media such as paper as thin as 27gsm, or thick card at 413gsm. The A3 carrier sheet speeds up the process by automatically stitching larger documents back together digitally.
| Maximum scan size | 215.9 x 6096 mm |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 37 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 70 ipm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Sensor type | CIS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Button functions | Scan |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Power consumption (standby) | 5.4 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Sleep mode | |
| Input voltage | 24 V |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Certification | RoHS |
| Width | 296 mm (11.54 ") |
| Depth | 169 mm (6.59 ") |
| Height | 176 mm (6.86 ") |
| Weight | 3700 g (8.16 lbs) |
| Bundled software | Epson Scan 2, Epson Document Capture, OpenText Captiva |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Y | |
| 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.