Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 5994 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Output monochrome depth | 1 bit |
| ADF scan speed (grayscale, A4) | 45 ppm |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 45 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 45 ppm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Sensor type | CIS |
| Light source | LED |
| Daily duty cycle (max) | 8000 pages |
| Scan drivers | ICA, TWAIN, WIA |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Scanning media types supported | Photo paper, Plain paper, Plastic Card |
| Maximum scan area (ADF) | 216 x 5994 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 51 x 74 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 50 - 413 g/m² |
| Multi feed detection |
| Power supply type | AC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Width | 85 mm (3.32 ") |
| Depth | 470 mm (18.33 ") |
| Height | 325 mm (12.68 ") |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| Warranty card | |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | |
| AC adapter included |
| 170 | |
| 165 | |
| Y | |
| 2.0 | |
| 285 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.