Back to Top
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | DisplayPort |
| DC-in jack | |
| Cable length | 0.2 m |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Full HD | |
| HD-Ready | |
| HDCP | |
| 3D | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| USB powered |
| Certification | EMI CE, FCC, ROHs, WEEE |
| Plug and Play | |
| Video out | 2 x Displayport |
| Connection to PC | |
| Easy to install | |
| Technical features | Resolutions up to: 2 x 3840 x 2160 at 30Hz or 2 x 2560 x 1440 at 60Hz |
| Video in | Displayport 1.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Weight | 54 g (0.12 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 244 x 49 x 11 mm |
| Package length | 160 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package weight | 9 g |
| Package type | Polybag |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Cables included | Micro-USB |
| Packaging content | -Multi Stream Transport (MST) Hub DisplayPort™ 1.2 Dual Monitor USB Powered -USB to Micro USB Cable for power -Quick install guide |
| Quantity per master carton | 5 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.