Back to Top
| Output power capacity | 1.5 VA |
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 88 V |
| Input operation voltage (max) | 144 V |
| Surge energy rating | 1500 J |
| Output power factor | 0.7 |
| Output voltage regulation | 11 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 10.2 min |
| Typical backup time at full load | 3.1 min |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Housing material | Plastic |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 57/63 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 267 mm (10.41 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 12160 g (26.81 lbs) |
| Package width | 373.38 mm |
| Package depth | 523.24 mm |
| Package height | 162.56 mm |
| Package weight | 13430 g |
| ENERGY STAR, RoHS | |
| LCD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
