Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Replacement battery cartridge | BB - BP7-6 |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-interactive |
| Response time | 4 ms |
| Surge protection | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778, cUL 107.1, FCC DOC B |
| Energy Star certified |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 400.5 mm (15.62 ") |
| Height | 44.4 mm (1.73 ") |
| Weight | 16102 g (35.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
