Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 88 V |
| Input operation voltage (max) | 139 V |
| Output operation voltage (min) | 86 V |
| Output operation voltage (max) | 142 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 1470 J |
| Output power factor | 0.7 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2.4 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery recharge time | 10 h |
| Typical backup time at half load | 18 min |
| Typical backup time at full load | 6.5 min |
| Battery capacity | 12 VAh |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 24 V |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RB1290X2C |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Power protection features | Short circuit |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 48.5 dB |
| LED indicators | Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Safety | UL 5th, cUL, FCC class A |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 389 mm (15.17 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 16964 g (37.4 lbs) |
| Warranty card | |
| Cables included | Input power cable, Phone (RJ-11), USB cable |
| Software CD | |
| Manual | |
| Rack mount kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
