Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 78 V |
| Input operation voltage (max) | 142 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Overload |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL1778 4th, cUL 107.3-05, FCC/DoC Class B |
| Width | 137 mm (5.34 ") |
| Depth | 163 mm (6.36 ") |
| Height | 351 mm (13.69 ") |
| Weight | 11200 g (24.69 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
