Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Compatibility | PR750LCDRTXL2U PR1000LCDRT2U PR1000LCDRTXL2U PR1000LCDRTXL2UTAA PR1500LCDRT2U PR1500LCDRT2UN PR1500LCDRTXL2U BP48V45ART2U |
| Weight | 9620 g (21.21 lbs) |
| Width | 206 mm (8.03 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 315 mm (12.29 ") |
| Package width | 365.76 mm |
| Package height | 165.1 mm |
| Package depth | 480.06 mm |
| Package weight | 10520 g |
| Package weight | 10.52 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
