Back to Top
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 17 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Weight | 12420 g (27.38 lbs) |
| Width | 151.9 mm (5.92 ") |
| Height | 175 mm (6.83 ") |
| Depth | 181.1 mm (7.06 ") |
| Package width | 245.1 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package depth | 256 mm |
| Package weight | 13000 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
