Back to Top
| Connectivity technology | Docking |
| Host interface | Thunderbolt |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| PowerShare | |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 120 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply | 180 W |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 20.04 LTS |
| Width | 205 mm (8 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 29 mm (1.13 ") |
| Weight | 650 g (1.43 lbs) |
| Quick start guide |
| 1.4 | |
| 2 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
