Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN |
| Number of displays supported | 4 |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Power source type | DC |
| Input current | 6.75 A |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Product colour | Black |
| Certification | cULus, FCC, ICES, NOM |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 460 g (1.01 lbs) |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package weight | 1230 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | AC, Thunderbolt |
| 60 | |
| 1 | |
| 1.4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.