Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 87 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD |
| Housing material | Metal |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Output current | 7.5 A |
| Output voltage | 20 V |
| Product colour | Black, Grey |
| Country of origin | Taiwan |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 233.9 mm (9.12 ") |
| Depth | 140.9 mm (5.5 ") |
| Height | 42.4 mm (1.65 ") |
| Weight | 898.1 g (1.98 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | |
| Cables included | Thunderbolt |
| AC adapter included |
| 1.4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
