This powerful station allows you to connect to multiple devices at the same time and quickly transfer data with super speed through the USB-C and USB-A ports.
It features enterprise-class manageability like PXE boot and MAC address pass-through.
The ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock offers three high-speed USB 3.1 ports, up to dual UHD 4K resolution and rapid charging on ThinkPad notebooks.
With the included USB-C to USB-A adaptor, it can also provide port replication to non-Lenovo or non-USB-C notebooks.
E580, E480, E470, L580, L480, L470, L380, L380 Yoga, Lenovo Tablet 10, Miix 520-12IKB, T580, T570, T480, T480s, T470, T470s, T460, ThinkPad 25, X1 Carbon Gen 6, X1 Carbon Gen 5, X1 Yoga Gen 3, X1 Yoga Gen 2, X1 Tablet Gen 3, X1 Tablet Gen 2, 13 Gen 3 Windows, X280, X270, X260.
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DC-in jack | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone in | |
| Combo headphone/mic port | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | E580, E480, E470, L580, L480, L470, L380, L380 Yoga, Lenovo Tablet 10, Miix 520-12IKB, T580, T570, T480, T480s, T470, T470s, T460, ThinkPad 25, X1 Carbon Gen 6, X1 Carbon Gen 5, X1 Yoga Gen 3, X1 Yoga Gen 2, X1 Tablet Gen 3, X1 Tablet Gen 2, 13 Gen 3 Windows, X280, X270, X260 |
| Power source type | DC |
| Power supply | 135 W |
| Product colour | Black |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.