Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 356 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 23 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 17 ppm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 34 ipm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 46 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black |
| Built-in display |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, DOC, DOCS, GIF, HTML, JPG, OCR, PDF, PNG, PPT, PPTX, RTF, TIFF, TXT, XLS, XLSX, XPS |
| Daily duty cycle (max) | 1000 pages |
| Scan to | Cloud, FTP, File, Image |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 20 sheets |
| Scanning media types supported | Business Card, Envelopes |
| Maximum scan area (ADF) | 216 x 356 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 5 x 5 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (standby) | 7.5 W |
| Power consumption (off) | 0.32 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Minimum RAM | 2048 MB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Minimum hard disk space | 1500 MB |
| Minimum processor | Intel Core 2 Duo |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Energy Star certified |
| Width | 299 mm (11.66 ") |
| Depth | 74 mm (2.89 ") |
| Height | 104 mm (4.06 ") |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
| Package width | 377 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 2500 g |
| Bundled software | Readiris Corporate Cardiris Corporate IRISCompressor |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Online services supported | Dropbox, Google Drive, OneDrive |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.