Back to Top
| Maximum weight capacity | 9.1 kg |
| Maximum screen size compatibility | 40 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Height adjustment | |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | 5 - 70 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 360 \u00b0 |
| Product colour | White |
| Material | Aluminium, Steel |
| Height adjustment | 330 mm |
| Weight | 8620 g (19 lbs) |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 760 mm |
| Package weight | 10900 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.