When maintenance is required, the two-bolt Hook-and-Hang design allows monitors to be conveniently fitted or removed.
The thin base provides a solid foundation for the monitors put on it, as well as a clean appearance that is appropriate for any workspace.
Peerless-AV Desktop Stand 1x2 LCT650SD with innovative design allows two monitors to be stacked in a 1x2 configuration to maximize the ability to watch various sources at the same time.
With this Peerless-AV Desktop Stand, you can set up two 24 to 49" ultra-wide monitors in a 1x2 configuration on your desk. It supports monitors up to 60 kg in landscape mode with VESA patterns of 75 x 75 or 100 x 100mm and incorporates wire management through the pole for a clean installation. For proper spacing, the top monitor can be changed in height.
| Maximum weight capacity | 27.2 kg |
| Minimum screen size compatibility | 24 " |
| Maximum screen size compatibility | 49 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Width | 704 mm (27.46 ") |
| Depth | 365 mm (14.24 ") |
| Height | 757 mm (29.52 ") |
| Weight | 10500 g (23.15 lbs) |
| Package width | 416 mm |
| Package depth | 721 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 11400 g |
| Mounting type | Desk |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.