Back to Top
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 200,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Angle of rotation | 90 ° |
| Tilt angle range | 0 - 5 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Cable management |
| Width | 920 mm (35.88 ") |
| Depth | 702 mm (27.38 ") |
| Height | 1596 mm (62.24 ") |
| Package width | 865 mm |
| Package depth | 1020 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 25700 g |
| Mounting type | Floor |
| Y | |
| Y | |
| 1 | |
| 4 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.