Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management | |
| ARP inspection | |
| Configuring Location Settings (CLI) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 8 |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Full duplex | |
| IP address table | 16000 |
| 10G support | |
| IP routing | |
| Auto-sensing |
| Switching capacity | 256 Gbit/s |
| Forwarding rate | 190.5 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Number of queues | 8 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support | |
| IPv4 multicast entries | 6000 |
| Access Control List (ACL) egress | 1024 |
| Access Control List (ACL) | |
| Access Control List (ACL) ingress | 8000 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Purple |
| Noise level | 20.9 dB |
| Power consumption (max) | 924 W |
| Power supply included | |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 629 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 330 mm (12.87 ") |
| Height | 43.6 mm (1.7 ") |
| Weight | 5000 g (11.02 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| AC | |
| Y | |
| 12000 | |
| 6000 | |
| Y | |
| REACH, RoHS, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.