Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 64 Gbit/s |
| Throughput | 46 Mpps |
| MAC address table | 8192 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.39 µs |
| Latency (10 Gbps) | 2.038 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Security algorithms | SSH, SSH-2 |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 4U |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Power supply included | |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 360 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 4200 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Width | 113 mm (4.41 ") |
| Depth | 162.9 mm (6.35 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 3710 g (8.18 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.