Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 5G Ethernet (100/1000/5000) |
| SFP module slots quantity | 8 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| 10G support |
| Switching capacity | 880 Gbit/s |
| Throughput | 660 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 4.24 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.5 µs |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Processor frequency | 1.8 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Flash memory | 32 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 90 W |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 385 mm (15.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 6710 g (14.79 lbs) |
| Y | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.