Define 7 - A new definition of versatility
Designed for Gaming PC Builder with design sense in need of a case that is versatile, dependable, and can hold a variety of builds and leave space for expansion, this case is a perfect fit.
This large and highly adaptable dual-layout interior is ideal for large motherboards up to and including E-ATX boards measuring 285 mm in length.
With this layout, you can mount up to 14 HDDs, 4 SSDs, and 1 ODD (6 HDD/SSD+ 2 SSD brackets + 1 multi-bracket)
One of the 5.25" ODD bays can be converted to an additional 140 mm front fan mount with filtered louvers.
The top panel can easily be switched from sound-damped solid steel to filtered ventilation.
New chassis design allows the interior to be fully exposed, allowing for totally unhindered cable routing and installation.
With the magnetic latch, the anodized aluminum front panel can be opened and closed easily.
Fractal Design Define 7 Black Solid E-ATX Chassis offers outstanding cooling performance, featuring nine 120/140mm fan mounts and three preinstalled Dynamic X2 GP-14 fans.
Available separately, two vertical GPU slots to be used with the Flex VRC-25 PCIe riser.
Four USB ports on the front, including one USB 3.1 Gen 2 Type-C port with up to 10Gbps of charging speed.
With the ultra-slim Nexus+ 2 fan hub you can connect up to three PWM fans and six 3-pin fans directly into the case's cable channels.
Easily accessible, top-latching panels prevent accidental drops by allowing quick access.
Installation and hookup are facilitated by seamless expansion slots that eliminate obstructions.
Ventilated PSU shroud with two-piece removable cover for optimal radiator coverage.
The front, top, and base of the unit feature high airflow nylon filters that are easy to clean, as well as front access.
Further simplifying cable management is a removable cable shield and velcro straps integrated into the PSU cable guide.
| Form factor | Midi-Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Micro-ITX |
| Product colour | Black |
| Side window | |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 9 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 491 mm |
| Maximum PSU length | 250 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Number of power supply units | 1 |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator installed | |
| Front radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Rear radiator installed | |
| Rear radiator fan size installed | 120 |
| Top radiator installed | |
| Top radiator fan sizes supported | 360,420 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 240,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| Cable management | |
| LED indicators | Y |
| On/off button |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.