Back to Top
| Form factor | Rack |
| Material | ABS synthetics, SGCC |
| Number of 5.25" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Supported motherboard form factors | CEB |
| Product colour | Grey |
| Number of internal 3.5" bays | 4 |
| Rack mounting | |
| Rack capacity | 4U |
| Material thickness | 1.2 mm |
| Number of expansion slots | 7 |
| Audio output | N |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 2 |
| Supported hard disk drive sizes | 3.5 " |
| Card reader integrated |
| Transport wheels | |
| LED indicators | Y |
| Width | 430 mm (16.77 ") |
| Depth | 445 mm (17.36 ") |
| Height | 176 mm (6.86 ") |
| Handheld remote control |
| Power LED | |
| Display | N |
| Optional fans | 8025 x 2 Rear |
| External drive bays | 5 |
| Internal drive bays | 4 |
| On/off switch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.