Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6a |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Bandwidth | 165 MHz |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| DVI output ports | 1 |
| DVI input ports | 1 |
| DC-in jack |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| External power adapter |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 110 x 86 x 26 mm |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 110 x 86 x 26 mm |
| Package weight | 1400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.