Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat6, Cat6a, Cat7 |
| Maximum transfer distance | 120 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP | |
| Material | Aluminium |
| HDCP version | 1.2 |
| Supported video modes | 480p,720p,1080i,1080p |
| LED indicators | Y |
| Wall mountable | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 8 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.3 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Operating voltage | 5 V |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Package width | 368.04 mm |
| Package depth | 214.8 mm |
| Package height | 61.9 mm |
| Package weight | 2499.2 g |
| Package type | Box |
| AC adapter included | |
| Cables included | IR |
| Quick start guide |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
