Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat7 |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| HDCP & EDID bypass | |
| Daisy chain | |
| LED indicators | Link, Power |
| Rack mounting | |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),4096 x 2160 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| RJ-45 input ports | 3 |
| RJ-45 output ports | 3 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 4 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Operating voltage | 24 V |
| Input current | 1.5 A |
| Output current | 2.7 A |
| Power consumption (typical) | 64.8 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 262 x 289 x 70 mm |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 262 x 289 x 70 mm |
| Package weight | 1600 g |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| IR blaster included | |
| IR receiver included |
| Audio support | |
| Country of origin | Taiwan |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
