Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP | |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Material | Aluminium |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| HDBaseT certified |
| Ethernet LAN | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDBaseT port | |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| USB ports quantity | 4 |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| RS-232 output ports | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| 3.5 mm (1/8-inch) out |
| Power source type | DC |
| Operating voltage | 12 V |
| Input current | 5 A |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB powered | |
| Current | 2 A |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 116 mm (4.52 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 1110 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.