Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Aluminium |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Noise reduction | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Privacy masking | |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.02 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2-1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of lenses | 1 |
| Detect distance | 23.6 m |
| Observe distance | 9.4 m |
| Recognize distance | 4.7 m |
| Maximum aperture number | 2.3 |
| Identify distance | 2.4 m |
| Fixed focus | |
| Fixed focal length | 2.3 mm |
| Video motion detection | |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, sRTP |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Audio input channels | 1 |
| Audio output channels | 1 channels |
| Voice codecs | G.711ulaw, G.726 |
| Width | 170 mm (6.63 ") |
| Depth | 78.8 mm (3.07 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 830 g (1.83 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 6.49 W |
| Web-based management |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 174 | |
| 131 | |
| 93.4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.