Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Detachable cable |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Beryl colour, Black |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 39 Ω |
| Headphone sensitivity | 107 dB |
| Driver unit | 50 mm |
| Microphone frequency | 100 - 20000 Hz |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Folding microphone |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 81.7 mm (3.19 ") |
| Depth | 182 mm (7.1 ") |
| Height | 172 mm (6.71 ") |
| Weight | 280 g (0.62 lbs) |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm, USB |
| Package type | Box |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 565 g |
| Master carton width | 237 mm |
| Master carton length | 440 mm |
| Master carton height | 211 mm |
| Master carton weight | 2600 g |
| Virtual surround | |
| DTS Headphone:X 2.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
