Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Compatible products | PC MAC PlayStation® 4 PlayStation® 5 Nintendo Switch Xbox Series X Xbox Series S |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 60 Ω |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -45 dB |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Microphone mute |
| Battery operated | |
| Quick charge |
| Weight | 295 g (0.65 lbs) |
| Quick start guide |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Continuous audio playback time | 15 h |
| Virtual surround | |
| Y | |
| Virtual 7.1 surround sound | |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
