Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Compatible products | PC, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch and mobile devices with 3.5 mm audio jack |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 36 Ω |
| Driver unit | 40 mm |
| Sound pressure level (max) | 87.5 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Folding microphone | |
| Microphone mute |
| Control type | Rotary |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 79 mm (3.08 ") |
| Height | 189 mm (7.37 ") |
| Weight | 240 g (0.53 lbs) |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
