Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume - |
| Detachable cable |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Material | Memory foam |
| Volume control | Rotary |
| Compatible products | PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 36 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 40 mm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Noise-canceling | |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Weight | 236 g (0.52 lbs) |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Quantity | 1 |
| Y | |
| CE, WEEE | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.