Back to Top
| Purpose | Call center/Office |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity |
| Headphone frequency | 50 - 10000 Hz |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 4 % |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -45 dB |
| Noise-canceling | |
| Microphone mute | |
| Digital Signal Processing (DSP) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 174 mm (6.79 ") |
| Depth | 50 mm (1.95 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 120 g (0.26 lbs) |
| Operating voltage | 5 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
