Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | |
| Certification | CE KCC RoHS UKCA |
| Connectivity technology | Wired |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 50 mm |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Detachable microphone |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 200 mm (7.8 ") |
| Weight | 325 g (0.72 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package width | 103 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 550 g |
| LED indicators | Y |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.