Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Material | Foam, Leather, Stainless steel |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| RJ-9 connector | |
| QD connector | |
| Bluetooth | |
| Cable length | 1 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 6400 Hz |
| Impedance | 300 Ω |
| Headphone sensitivity | 95 dB |
| Driver unit | 28 mm |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Noise-canceling |
| Manual |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.