Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Detachable cable |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Volume control | Rotary |
| Headband pressure | 4.5 |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 104 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 32 mm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3 % |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Folding microphone | |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Rotary |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Quantity | 1 |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 77 mm |
| Package height | 173 mm |
| Package weight | 246 g |
| Xbox Series X, Xbox Series S |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.