Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Flow control support | |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| MAC address table | 8192 entries |
| Latency (1 Gbps) | 1.5 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Flash memory | 16 MB |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Power consumption (max) | 32.7 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 268 mm (10.45 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4200 g (9.26 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.