Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Forwarding rate | 204 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Flash memory | 256 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 87600 h |
| Power consumption (typical) | 431.2 W |
| Power consumption (max) | 433.7 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 421 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Heat dissipation | 117.2 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 410 mm (15.99 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5770 g (12.72 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
