Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management | |
| ARP inspection |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| IGMP entries | 1000 |
| Broadcast storm control |
| MAC address table | 8000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Static route |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | |
| BPDU filtering/protection | |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SNMPv3, SSH |
| MAC address filtering | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| DIN rail mounting |
| Internal memory | 4000 MB |
| Memory type | DRAM |
| Flash memory | 1500 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1594210 h |
| Power connector | DC-in jack |
| DC input voltage | 9.6 - 60 V |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 86.36 mm (3.37 ") |
| Depth | 134.62 mm (5.25 ") |
| Height | 152.4 mm (5.94 ") |
| Weight | 1224.7 g (2.7 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
