Back to Top
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Auto-sensing |
| Switching capacity | 648 Gbit/s |
| Forwarding rate | 482.1 Mpps |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Access Control List (ACL) |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Purple |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | EN/ETSI 300 019-2-1 v2.1.2, UL 60950-1, UL/CuL 62368-1, FCC 21CFR 1040.10, CDRH, CAN/CSA 22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, EN 62368-1, IEC 60950-1, IEC 62368-1, AS/NZS 60950-1, CISPR 32, VCCI, ACMA RCM, CCC, KCC, EAC, NRCS, BSMI, Anatel, NoM |
| Noise level | 39.6 dB |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (max) | 142 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 176 BTU/h |
| Width | 441 mm (17.2 ") |
| Depth | 442 mm (17.24 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5540 g (12.21 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Y | |
| REACH, RoHS, WEEE | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.