Back to Top
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 8 |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,1000BASE-T |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Full duplex |
| Forwarding rate | 256 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Blue |
| Noise level | 29 dB |
| Power consumption (max) | 64 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Heat dissipation | 217 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 280 mm (10.92 ") |
| Height | 43.6 mm (1.7 ") |
| Weight | 4200 g (9.26 lbs) |
| Y | |
| REACH, RoHS, WEEE | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.