16-port 30W PoE Switch, 4 x 1Gb SFP uplink ports, 1 x Seria, 1 x USB A, 10/100/1000BASE-T full/half duplex, fixed AC PSU, 3.0 kg
This flexible platform provides end-to-end secure network segmentation, advanced policy capabilities, and a user-selectable choice of Extreme's flagship switch operating systems. With fixed 16, 24, and 48-port 1 Gigabit models in both PoE and non-PoE versions, as well as 16 port PoE models with AC or DC power options, the 5320 Series is an ideal solution for a variety of edge and wiring-closet environments.
The 5320 can be managed by ExtremeCloud IQ and ExtremeCloud IQ—Site Engine for comprehensive unified management with a consolidated view of users, devices and applications across wired and wireless networks. (NOTE: Each 5320 unit also includes a 1-year free ExtremeCloudIQ Pilot subscription.) Zero-touch provisioning from ExtremeCloud IQ lets one quickly bring new 5320 switches online as well as enable the selection of the operating system (OS) persona. Alternatively, 5320 onbox management can be done manually via a web-based GUI or generic CLI.
The 5320 Series includes Power over Ethernet (PoE) models supporting standards-based 30W IEEE 802.3at PoE capabilities. This enables the 5320 to address the needs of powered edge devices, while eliminating the need for additional electrical cabling and circuits. In addition, 5320 PoE models also support perpetual and fast PoE for even more efficient and reliable powered edge device operation.
The 5320 supports a variety of Ethernet Fabric services, including Extreme’s Fabric Connect when running Fabric Engine and Extreme’s IP Fabric when running Switch Engine. It also supports Fabric Attach for automated connection to either Layer 2 or Layer 3 fabric services. Extreme’s Fabric Connect and IP Fabric on the 5320 enable the creation of virtualized networks that automate network operations, simplify network provisioning and enhance security, all while reducing the strain on network and IT personnel.
Two of the 5320’s built-in SFP+ uplink ports can be used for highspeed stacking when running Switch Engine. Up to eight systems can be stacked using qualified 10Gb direct attach cables and optical transceivers. (Note: Stacking is not supported when running Fabric Engine).
The 5320 Series comes with a dual-persona capability allowing user choice of the switch operating system (OS). Either the Switch Engine1 or Fabric Engine2 persona can be enabled on 5320 hardware models. The desired persona can be selected at start-up or changed at a later stage. Once selected, the 5320 assumes the features/capabilities of the selected OS. 5320 persona activation can be done manually at boot-up, including via the system CLI. Or, it can be automated by preprovisioning the 5320 persona in ExtremeCloud IQ. When first booted, the 5320 automatically connects to ExtremeCloud IQ to find its persona. The pre-provisioned OS persona is then remotely enabled on the 5320 system – eliminating the need for manual selection.
All 5320 Series units include integrated SFP+ capable uplinks that support 1Gb SFP by default, but which can be upgraded to 10Gb via software. 24 and 48-port 5320 models come with 8 x 1Gb SFP uplinks; 16-port models offer 4 x 1Gb SFP uplinks. 1Gb SFP uplinks are upgradeable to 10Gb SFP+ through an optional software license. (Note: Two of the 5320 uplink ports are available for Switch Engine stacking and when used in this manner support 10Gb by default.)
Silent mode operation at temperatures up to 35°C is supported on 5320 16-port AC and DC-powered models. This makes these models ideal for classrooms, hospitality suites, retail sites or other noise sensitive environments, especially outside of the wiring closet environment.
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| ARP inspection | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-B |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| IP routing | |
| Auto-sensing | |
| IP address table | 16000 |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Forwarding rate | 83.3 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Number of queues | 8 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support | |
| IPv4 multicast entries | 6000 |
| Access Control List (ACL) egress | 1024 |
| Access Control List (ACL) | |
| Access Control List (ACL) ingress | 8000 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Purple |
| Noise level | 29.4 dB |
| Power consumption (max) | 246 W |
| Power supply included | |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 185 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 208 BTU/h |
| Width | 310 mm (12.09 ") |
| Depth | 43.6 mm (1.7 ") |
| Height | 300 mm (11.7 ") |
| Weight | 3000 g (6.61 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 12000 | |
| 6000 | |
| Y | |
| REACH, RoHS, WEEE | |
| AC | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.