Back to Top
| Switch type | Managed |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Cable types supported | Cat5e |
| 10G support | |
| Auto-sensing |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-EX,1000BASE-LHX,1000BASE‑LX,1000BASE‑SX,1000BASE‑ZX |
| Fiber optic connector | MiniGBIC |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Processor frequency | 266 MHz |
| Plug and Play | |
| Flash memory | 32 MB |
| Memory type | DDR-SDRAM |
| Internal memory | 64 MB |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Width | 435 mm (16.97 ") |
| Depth | 252 mm (9.83 ") |
| Height | 44.5 mm (1.74 ") |
| Weight | 3600 g (7.94 lbs) |
| Power management | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.