Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | None |
| Installed SFP+ modules quantity | 48 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ah |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 1440 Gbit/s |
| Throughput | 1071 Mpps |
| MAC address table | 208000 entries |
| Latency (10 Gbps) | 1.5 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| IPv4 FIB entries | 16000 |
| IPv6 FIB entries | 8000 |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Routing protocols | BGP, IP, MPLS, OSPF, RIP, VRRP |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Virtual stacking (units) | 10 |
| Flash memory | 1024 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Memory type | SRAM |
| Power consumption (max) | 250 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Heat dissipation | 607 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 8650 g (19.07 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.