Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 44 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Compatible memory cards | SD |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3at, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| DHCP server | |
| Routing entries | 10000 |
| IP routing | |
| Auto-sensing |
| Switching capacity | 960 Gbit/s |
| Throughput | 571.4 Mpps |
| MAC address table | 64000 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 4U |
| Product colour | Grey |
| Built-in processor | Freescale P2020 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Flash memory | 16 MB |
| Memory type | DDR3 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Noise level | 44 dB |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 110-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Width | 444.5 mm (17.34 ") |
| Depth | 450.9 mm (17.59 ") |
| Height | 175.3 mm (6.84 ") |
| Weight | 12750 g (28.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.