Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 15 mm |
| Hot-swap |
| USB connectivity | |
| External SATA ports quantity | 1 |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| LED indicators | HDD, Power |
| Material | Metal, Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Weight | 234 g (0.52 lbs) |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 128.5 mm (5.01 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Package weight | 278 g |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
