Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 5.25 " |
| USB connectivity | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Cable length | 0.185 m |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Weight | 950 g (2.09 lbs) |
| Width | 164 mm (6.4 ") |
| Depth | 227 mm (8.85 ") |
| Height | 55 mm (2.15 ") |
| Manual | |
| AC adapter included | |
| Screws included | |
| Cables included | USB |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.