Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Total installed storage capacity | 12000 GB |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.8 m |
| LED indicators | Y |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| UASP support | |
| Plug and Play |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Weight | 340 g (0.75 lbs) |
| Width | 191 mm (7.45 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Height | 36 mm (1.4 ") |
| Quick installation guide | |
| Screws included | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.